AutoDoradztwo.pl

514-048-565

autodoradztwo@gmail.com

Zakup auta z USA. Warto?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się auta importowane z USA. Ciekawe wersje, duże silniki, nietypowe, niedostępne w Europie modele. Ale czy warto kupić auto już sprowadzone?

Pierwszym i podstawowym zagadnieniem jest przeszłość takiego pojazdu. Prawie wszystkie auta trafiają do Polski jako uszkodzone. Najczęściej to zwykłe wypadki, ale bywa gradobicie, rzadziej zalanie czy nadpalenie. Ogromną zaletą aut z USA jest możliwość weryfikacji ich stanu przed sprowadzeniem i naprawą. Najczęściej wystarczy wpisać nr VIN w przeglądarkę i wyświetlić grafiki. Otrzymujemy wtedy zdjęcia naszego auta w stanie w jakim został wystawiony na licytację. Widać czy poduszki były aktywowane, czy uszkodzenie blacharskie było poważne. Dodatkowo warto korzystać z portalu https://en.bidfax.info/. Znaleźć tam można opis aukcji naszego auta, datę sprzedaży oraz cenę w $ za jaką był kupiony.

Kolejną kwestią jest transport. Auta zawsze ładowane są na lawetę i do kontenera przy pomocy „widlaka”. Bez odpalania, auto jest unoszone i ładowane. W taki sposób czasem powstają uszkodzenia elementów płyty podłogowej, osłon plastikowych a w ekstremalnych przypadkach nawet uderzenia w silnik czy skrzynię. Pamiętam auto wyposażone w pneumatyczne zawieszenie które miało naprawdę duże uszkodzenia podwozia spowodowane załadunkiem. Podczas postoju po wypadku zeszło powietrze z miechów i auto „opadło”. Wózkowy nie miał jak podsunąć wideł bez uszkodzeń zderzaków i wielu elementów podwozia.

Bardzo ważna kwestia, czyli naprawa. Oczywiście właściciel takiego auta stara się aby naprawa wyszła jak najtaniej. Najczęściej używane są części zamienne używane. Nie ma w tym nic złego, ważne jednak żeby naprawa została przeprowadzona w sposób zgodny ze sztuką blacharską. Pozostaje kwestia naprawy układu poduszek powietrznych. Jest możliwość ich regeneracji – nie polecam. Często poduszki wymieniane są na używane co też nie jest doskonałym rozwiązaniem. Najlepiej wymienić na nowe jednak to bardzo wysokie koszty.

Podsumowując zakup auta z USA może być dobrą decyzją. Ważne żeby kupować świadomie, wiedząc jak auto wyglądało przed sprowadzeniem i jak zostało naprawione. Unikamy wtedy wszelkich nieporozumień ze sprzedającym. Dodatkowo wiele modeli czy wersji wyposażenia nie jest dostępnych na rynku europejskim, więc jaki mamy wtedy wybór?