AutoDoradztwo.pl

514-048-565

autodoradztwo@gmail.com

Gdzie sprawdzić samochód przed zakupem?

Kupowanie auta bez sprawdzenia jest nierozsądne. Przecież auto może się okazać wadliwe i wymagające dużego nakładu finansowego. Zatem, gdzie sprawdzić stan techniczny?

Mamy kilka możliwości.

Zabieramy znajomego, szwagra :). Pomocne oko zawsze się przyda, może bez emocji ocenić racjonalność wyboru. Jednak w kwestiach technicznych lepiej powierzyć to profesjonalistom.

Najbliższy warsztat, stacja kontroli pojazdów. Niezły pomysł. Najczęściej w tych miejscach sprawdzimy auto od strony technicznej. Luzy w zawieszeniu, wycieki, ogólny stan podwozia. Jednak warto mieć na uwadze, że sprzedający może znać te warsztaty i często tam bywać. Mogą przeoczyć jakąś wady :). Poza tym sprawdzimy auto tylko mechanicznie. Dodatkowo trzeba pojechać do lakiernika aby sprawdzić stan blacharski. A to już znaczne komplikacje długi czas weryfikacji. Przecież nie każdy warsztat przyjmie auto bez kolejki.

Autoryzowany serwis. Bardzo dobry pomysł. Generalnie badanie będzie wykonane kompleksowo. Jest kilka mankamentów tego rozwiązania. Pierwsza sprawa to najczęściej wysoki koszt badania. Druga sprawa to terminy. Trzeba umówić się ze znacznym wyprzedzeniem, a do tego czasu auto może się sprzedać. Dodatkowo lokalizacja. Nie każdy sprzedający będzie gotowy jechać do wybranego przez nas serwisu który jest znacznie oddalony. I wcale nie znaczy to, że ma coś do ukrycia. Wycieczka 50 km do serwisu? Nie dziękuję, znajdę Klienta który kupi auto bez takiego wyjazdu.

Sprawdzenie przez rzeczoznawcę samochodowego to dobry pomysł. Wiemy kto osobiście sprawdzi auto, znamy tą osobę. Ważne aby rzeczoznawca dysponował odpowiednim sprzętem i wiedzą niezbędną do wykonania dokładnych oględzin. Zaletą jet tez dojazd do miejsca oględzin, więc nie ma problemu z umówieniem się z właścicielem auta. Jeśli auto po pierwszych oględzinach wydaje się ciekawe to w celu dokładnej weryfikacji można podjechać do najbliższego warsztatu. Tam w asyście rzeczoznawcy dokonujemy weryfikacji podwozia.

Najważniejsze aby kupować z pełną świadomością wad i zalet danego egzemplarza. Wybór sposobu sprawdzenia pozostawiam kupującemu.